Tautas tērpa svētki Latvijas simtgadei

Jau otro gadu pēc kārtas novembrī Krustpils kultūras nama mazajā zālē, projektu “Veidojam, dziedam-Latvijas simtgadei” un ”Zem vienām debesīm Latvijas simtgadei” ietvaros norisinājās  krāsainie “Tautas tērpa” svētki, kas bija veltīti Latvijas simtgadei. Projektus finansiāli atbalstīja Latvijas Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs, sadarbībā ar Jēkabpils NVO resursu centru, kā arī Jēkabpils pilsētas pašvaldība.

Svētku sākumā viesus sveica Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietniece sociālos jautājumos Līga Kļaviņa.

Pasākuma laikā svētku noskaņās skanēja poļu, krievu, ukraiņu, baltkrievu un latgaļu dziesmas. Zālē bija izveidota “modes mēle”, uz kuras pasākuma dalībnieki demonstrēja dažādus tautas tērpus.  Svinīgā pasākuma skatītāji varēja vērot ukraiņu, poļu, krievu, latviešu, kā arī baltkrievu tautas tērpus. Lielākā tērpu daļa bija baltkrievu biedrības “Spatkanne” biedru pašu roku darināti, ievērojot senas baltkrievu tautas tradīcijas. “Spatkanne” biedri demonstrēja bērnu, sieviešu un vīriešu tērpus dažādiem gadalaikiem. Katrs tautas tērps tika gatavots ne vienu vien mēnesi un tika maksimāli pietuvināti senajiem tērpiem.

Gribas atzīmēt, ka pasākuma ietvaros tika svinēta baltkrievu biedrības “Spatkanne” ansambļa ”Zaviruha” desmit gadu jubileja. Pirmā ansambļa uzstāšanās notika 2008.gada 18.novembrī, Latvijas 90.dzimšanas dienā.

Svētkos piedalījās Jēkabpils poļu biedrība “Rodacy”, krievu biedrība “Rodņik”, baltkrievu biedrība “Spatkanne”, Krustpils kultūras nama ansamblis “Bariņa”, kā arī viesi no Daugavpils baltkrievu kultūras centra.

Interesenti varēja piedalīties jostu aušanas meistarklasē, kuru vadīja rokdarbniece no Baltkrievijas (Braslavas pilsētas) Ļudmila Ruļeviča. Austa josta ir katra baltkrievu tautastērpa neatņemama sastāvdaļa.

Svētku noslēgumā tika prezentēts projekta ietvaros radītais kalendārs “Jēkabpils tautas Latvijas simtgadei”.

  Inna Jansone
Jēkabpils baltkrievu biedrība “Spatkanne”