Piemiņas brīdis pirmā Pasaules kara upuriem

Pirmā pasaules kara beigu simtgadi Jēkabpilī atzīmēja ar ziedu nolikšanu un piemiņas dievkalpojumu karā kritušajiem karavīriem.

Notikumi, kas norisinājās 100 gadus atpakaļ, atstāja dziļas pēdas pasaules vēsturē. Tālajā 1915.gadā Jakobštates (Jēkabpils) placdarmam bija svarīga stratēģiskā nozīme – pirmkārt, tas bija liels dzelzceļa mezgls. Jakobštates apkaimē sīvas cīņas notika 1915.gada augustā un 1916.gada martā. Ja tiktu nodots šis placdarms, tad ziemeļu fronte sadalītos divās daļās. Krievijas impērijas armijas Trešā Kaukāza strēlnieku pulka karavīri cīnījās līdz pēdējam, bija ļoti daudz kritušo. Jēkabpilī ir „franču kalns”, kur līdz pat šim brīdim notiek svinīgi rituāli Krievijas impērijas armijas karavīru un virsnieku, kas krituši Pirmā pasaules kara cīņās, mirstīgo atlieku pārapbedīšanai.

Jēkabpils valsts ģimnāzijas teritorijā atrodas 1916.gada piemineklis, kur apbedīti apmēram 200 Krievu impērijas armijas karavīri un virsnieki. Atzīmējot Pirmā pasaules kara beigu simtgadi, pie šī pieminekļa, pēc Jēkabpils krievu biedrības „RODŅIK” iniciatīvas un ar Jēkabpils Svētā Gara klostera (tēvs Ilarions) atbalstu, tika organizēts piemiņas brīdis.

Pirmā pasaules kara rezultātā izmainījās pasaules karte – beidza pastāvēt Austrijas – Ungārijas, Krievijas un Osmanas (Turcijas) impērijas. Izveidojās jaunas valstis: Čehoslovākija, Polija, Latvija, Somija un citas. Tas bija svarīgs priekšnoteikums, lai mēs šodien varētu runāt par mūsu, Latvijas valsts, izveidošanos un nu jau arī par simtgadi.

Natālija Čehova
Jēkabpils krievu biedrība “Rodņik”