Kā gatavojās un svinēja Līgo svētkus Eiropas brīvprātīgā darba projekta „Volunteer’s discovery” jaunieši

No kreisās Hasmika Petrosjana, Žiljēns Benzina, Ani Davtjana un Ieva Bagātā

Kopš aprīļa biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs” uzsākusi Erasmus+ Eiropas brīvprātīgā darba projekta “Volunteers discovery” aktīvo fāzi, kad jaunieši no dažādām valstīm iebrauc Latvijā, lai veiktu brīvprātīgo darbu visdažādākajās jomās.

Projektā Jēkabpilī un Jēkabpils novada biedrībā “Ūsiņš” pavisam darbosies pieci jaunieši. Katram no viņiem tiek sniegta iespēja projekta darbības mēnešos piedalīties Latvijas dzīvē, Jēkabpils un apkārtnes notikumos, iemācīties latviešu valodu. Šoreiz par to – kā jaunieši svinēja latviešiem nozīmīgos Līgo svētkus.

Divas reizes nedēļā brīvprātīgie jaunieši apgūst latviešu valodu kopā ar skolotāju Ievu Bagāto. Pirms Līgo svētkiem kā viens no mājas darbiem bija iemācīties latviešu tautasdziesmas. Tās nākamajā nodarbībā jaunieši dziedāja, sēžot pļavā un pinot sev vainagus, ko viņi darīja pirmo reizi dzīvē, ar lielu prieku un aizrautību. Šeit video. Lielākas grūtības sagādāja tieši ozola vainags, bet tās tika uzveiktas – viss izdevās godam. Ieva viņiem mācīja puķu un koku nosaukumus, lai saprastu, ko tad ir iepinuši vainagos. Tika runāts par Līgo svētku tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. Tā kā latvieši ir bagāti ar saviem ticējumiem, tad skolotājai netrūka stāstāmā Eiropas brīvprātīgajiem. Latviskie komplimenti, kā, piemēram, puisis kā ozols, meita kā liepa, jauniešiem likās ļoti interesanti un tos mācījās ar azartu. Ieva ir priecīga par saviem studentiem, jo viņi ir ļoti aktīvi, motivēti un apveltīti ar entuziasmu.

Ani Davtjana, Eiropas brīvprātīgā no Armēnijas, labprāt dalās ar savu latvisko svētku pieredzi: „Līgo svētkus es pavadīju ar draugiem Hasmiku, kas darbojas biedrībā „Ūsiņš”, un Armanu, brīvprātīgo no Armēnijas, kas ikdienā dzīvo Rēzeknē. Līgo vakaru pavadījām Jēkabpils Mežaparkā, kur satikām daudz latviešus. Mums bija lieliska ballīte – dejas, latviešu mūzika, ugunskurs un, protams, dziedājām arī Līgo dziesmas. Es paliku nomodā līdz pat rīta gaismai, par ko pašai ir neizsakāms prieks. Pati sev pinu ziedu vainagu, ko pirms tam iemācīja mūsu latviešu valodas skolotāja Ieva. Interesanti bija tas, ka pārējie svinētāji savus pagājušā gada vainagus bija saglabājuši un meta ugunskurā. Svētku laikā izmēģināju ūdens atrakcijas, ko darīju pirmo reizi. Jāatzīst, ka man ļoti patika. Vakara gaitā spēlējām dažādas spēles un uzņēmām skaistas fotogrāfijas, jo debesis šajā vakarā bija fantastiskas. Sanāca daudz komunicēt ar latviešiem, tāpēc īpaši klausījos – ko un kā viņi runā, jo es mācos latviešu valodu un sāku saprast, par ko ir saruna, tas palīdz labāk apgūt valodu. Man šobrīd ir nepieciešams iemācīties vairāk vārdus, lai viena gada laikā spētu iemācīties sarunāties latviski.”

Žiljēns Benzina Līgo svētkus pavadīja ārpus pilsētas ar draugiem no biedrības „Jēkabpils NVO resursu centrs”. Nogaršoja dažādus latviešu ēdienus, kā arī izdejojās tradicionālās latviešu mūzikas pavadībā.

Projektu “Volunteers discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rodacy”.

Foto: A.Davtjanas personīgais arhīvs