Atzīmē Latvijas Tautas frontes 25. gadskārtu

Godinot Latvijas Tautas frontes (LTF) 25. gadskārtu, Jēkabpils Latviešu biedrība 16. novembrī Jēkabpils Tautas namā aicināja uz pasākumu „Nedziestošā brīvības uguns”.

Pasākums tika uzsākts ar triju fotoizstāžu atklāšanu Tautas nama Baltajā zālē. Fotoizstāde Atmodas laiku, tvertu foto mirkļos, piedāvāja vērot trīs avotu dokumentējumā – ceļojošā fotoekspozīcijā no Latvijas Tautas frontes muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva fondiem, jēkabpilieša Daiņa Ormaņa un Jēkabpils novada Kaldabruņas ciema, nu jau aizsaulē aizgājušā, iedzīvotāja Jāzepa Jaudzema skatījumos caur fotoobjektīvu. „Tās ir īstās vēstures liecinieces”, fotogrāfiju nozīmību patiesās vēstures atspoguļošanā izstādes atklāšanā atzīmēja Jēkabpils Zonālā valsts arhīva direktore Gunta Pašuna. Izstādes atklāšanā piedalījās J. Jaunzema meita Inese Burda, pateicoties kurai tēva foto arhīvs ir saglabāts, un ir pieejams skatītājiem.

Izstādi apmeklēja arī Atmodas līderis, (LTF) pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns. Savu autordarbu apkopojumu – kā dāvanu, LTF 25. jubileju sagaidot, viņam pasniedza fotodokumentālists D. Ormanis.

Latvijas Tautas frontes muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva uz desmit planšetēm izvietotie fotomateriāli no 18. novembra skatāmi Krustpils kultūras namā. Savukārt D.Ormaņa 40 citas fotogrāfijas, kurās iedzīvināti Latvijas Otrās Neatkarības atgūšanas notikumi, no 16. novembra skatāmas Viesītes kultūras pilī.

Pasākums „Nedziestošā brīvības uguns” ar Latvijas himnu un klusuma brīdi, pieminot Atmodas dalībniekus, kas vairs nav dzīvo vidū, turpinājās Tautas nama Lielajā zālē.

Ar uzrunu LTF 25 gadu atzīmēšanas sarīkojuma dalībniekus sveica D. Ivāns. Viņš jēkabpiliešus iepazīstināja arī ar savu tikko iznākušo grāmatu „Garaspēka zemes atgūšana”.

„Grāmata «Garaspēka zemes atgūšana” ir stāsts par Atmodu. Nosaukumā un grāmatas saturā esmu licis akcentu uz zīmīgu mūsu dziesmotās revolūcijas saukli – vārdu spēli – «Ar garaspēku pret karaspēku!» Tā atgādina gan baltiešu unikālo nevardarbīgās pretošanās fenomenu, gan Latvijas Tautas fronti, kas bija visīstākais Atmodas „garaspēka karaspēks”. Šī grāmata nav ne memuāri, ne arī vēstures antoloģija, tā ir Latvijas mīlestība”, saka D. Īvāns.

Jāpiebilst, ka Jēkabpils latviešu biedrība (valdes priekšsēdētāja Māra Grīnberga) ir LTF tradīciju un vērtību pārmantotāja un darbības turpinātāja.

Anita Sproģe, Jēkabpils NVO resursu centra projekta

 „Vidusdaugavas reģiona NVO darbības atbalsts” korespondente

logo-izmant