Rubrika: Es un NVO. Normunds Pastars

Rolands Viļums 19.Augusts, 2019, 20:44 Jaunumi
Rubrika: Es un NVO. Normunds Pastars

Jēkabpils NVO resursu centrs 2015. gadā aizsāka rubriku „Tu un NVO”. Vienus un tos pašus jautājumus katru mēnesi uzdeva dažādiem nevalstisko organizāciju cilvēkiem, lai veidotu labo stāstu par to, kāpēc ir vērts darboties NVO sektorā.

Turpinot iepriekš nospraustos mērķus, un papildinot tos ar vēlmi pastāstīt sabiedrībai, cik dažāds ir nevalstiskais sektors, ko tas dod katram atsevišķi un visiem kopā, esam nolēmuši šo rubriku atjaunot ar nosaukumu „Es un NVO”, nedaudz izvēršot jautājumus.

Uz sarunu aicinājām „Jēkabpils NVO resursu centra” valdes locekli, biedrību „Sporta klubs Mustangs” un „Daugavas Pārupieši” valdes priekšsēdētāju Normundu Pastaru.

Kā un kad sākāt darboties nevalstiskajā sektorā?
N.Pastars: 1993. gada 1. septembrī, kad uzsāku kārtējo mācību gadu Krustpils pamatskolā (toreiz Jēkabpils pamatskolā), man tika piedāvāts vadīt arī jaunsargu pulciņu. Šim izaicinājumam piekritu, jo tas bija kaut kas jauns, man nezināms.
Strādājot ar jaunsargiem, es redzēju, ka jauniešiem ir interese par virves vilkšanu. Papildus ikdienas darbiem sagatavoju komandu un 2002. gada vasarā mēs sākām startu Latvijas čempionātā virves vilkšanā. Tā Jēkabpils jauniešiem sākās virves vilkšanas sezonas, kas turpinās vēl joprojām. 2009. gada 24. martā mēs nodibinājām biedrību “Sporta klubs Mustangs”. Biedrības nosaukums un logo radās konkursa rezultātā, ko sarīkoju starp jauniešiem. Idejas autors bija Renārs Druvenieks.
No 2009. rudens sākām startēt arī Latvijas čempionātā sporta tūrismā. Pirmās sacensības norisinājās Rudzātos. Jēkabpils jaunieši uzrādīja labus rezultātus sacensībās gan Latvijas mērogā, gan arī ārpus Latvijas. 2009. gada sezonā kļuvām par Latvijas čempioniem virves vilkšanā ārpus telpām.
Tā kā man skolas gados ir interesējusi vēsture, savā brīvajā laikā sāku pētīt materiālus par Latvijas vēsturi. Ir interesanti uzzināt, kā dzīvoja mūsu vectēvi tad, kad viņiem bija 20 gadi. Par ko viņi interesējās, par ko cīnījās. Kādi bija viņu lielākie sasniegumi, kur viņi kļūdījās. Tāpēc 2013. gadā mēs ar domubiedriem nodibinājām biedrību “Daugavas Pārupieši”. Biedrība vāc, saglabā, pēta un popularizē liecības par Krustpils novadu un Jēkabpili. Rīkojam izstādes un konkursus, lai jauniešiem pastāstītu un parādītu kā dzīvoja un par ko cīnījās viņu senči.
Tā nemanot man pie ikdienas darbiem klāt nāca aktivitātes nevalstiskajā sektorā.

Kas Jūs motivē turpināt darbu NVO?
N.Pastars: Manu darbību nevalstiskajā sektorā vienmēr ir motivējuši jaunieši. Ir patīkami redzēt un dzirdēt no jauniešiem to, kā ir noderējušas zināšanas un iemaņas turpmākajā dzīvē. Arī es iegūstu un mācos, piedaloties dažādās aktivitātēs un pasākumos, ko organizēju vai organizē biedrības nevalstiskajā sektorā. Tā man ir laba motivācija turpināt darbu NVO.

Kāds, Jūsuprāt, ir vērtīgākais sniegums, ko NVO sniedz sabiedrībai kopumā?
N.Pastars: Domāju, ka NVO biedrībām un sabiedrībai kopumā palīdz orientēties informācijas daudzumā, kas ikdienā jāapkopo. Sākot savu darbību nevalstiskajā sektorā, daudz ko nezināju. Kā rakstīt projektus, kur tos iesniegt. NVO var atrast atbildes uz šiem jautājumiem. Var satikt domubiedrus un saņemt atbildes uz man interesējošiem jautājumiem. Pēc manām domām tas arī ir vērtīgākais sniegums.

Paldies, un lai veicas darbos!

Interviju sagatavoja
Santa Kūlīte
Jēkabpils NVO resursu centrs