Strauji krities ziedojumu apmērs nevalstiskajā sektorā

Biedrība „Jēkabpils NVO resursu centrs”, izvērtējot 2017. un 2018. gada ziedojumu apmērus un salīdzinot tos, secinājusi, ka pērn saņemto ziedojumu apmērs ir samazinājies par 57,23%. Ziedojumu kritums, visticamāk, lielā mērā ir saistīts ar nodokļu reformu, kas stājās spēkā 2018.gada 1.janvārī.

Ar līdzīgiem datiem klajā nākusi biedrība “Latvijas pilsoniskā alianse” (LPA), kuras viena no biedrorganizācijām ir arī “Jēkabpils NVO resursu centrs”. Veicot padziļinātu izpēti par to – kā nodokļu reforma un izmaiņas Uzņēmuma ienākumu nodokļa (UIN) likumā no 2018. gada 1.janvāra mainīja ziedojuma kopsummu nevalstiskajām organizācijām, kļuvis zināms, ka ziedojumi sabiedriskā labuma organizācijām (SLO) 2018.gadā kopumā ir samazinājušies par 38% jeb 24 miljoniem eiro. LPA atgādina, ka ziedojumi ir bijuši viens no trim būtiskākajiem NVO finanšu avotiem – 2017.gadā tie veidoja 24,57% no kopējā NVO sektora budžeta.

Lai uzlabotu situāciju ar ziedojumiem, šogad pavasarī LPA sadarbībā ar 18 lielākajām sabiedriskā labuma organizācijām Saeimā iesniedza UIN likuma grozījumu priekšlikumus, jo pašreizējā UIN atbalsta sistēma uzņēmumiem, kas izvēlas ziedot sabiedriskā labuma organizācijām, nav pietiekama,” skaidro LPA direktore Kristīne Zonberga. Viņa uzsver, ka grozījumi tomēr nerisina kopējo finanšu krīzi sektorā, jo piedāvāto ziedojumu atlaižu modeli var izmantot tikai tad, ja uzņēmējs izņem dividendes.

Patlaban ir arī grūti spriest, vai panāktās izmaiņas UIN likumā pārtrauks dramatisko ziedojumu lejupslīdi nevalstiskajām organizācijām un atvieglos ziedojumu piesaisti.

Izmantojot LPA ziņu lapas „Nesēdi tumsā!” datus,
Sagatavoja Santa Kūlīte
Jēkabpils NVO resursu centrs