Jēkabpilieši devušies izzināt poļu pēdas Kurzemē

Noslēdzot kultūrvēsturisku un izzinošu ekskursiju ciklu par poļu pēdām Latvijā, biedrība ‘’Vides un tūrisma attīstības klubs „SĒLIJA”’’ organizēja divu dienu ekskursiju 10. un 11. augustā, kuras tematika šogad bija „Poļi Kurzemē.”

Šī bija jau ceturtā tematiskā ekskursija, un tās maršruts šoreiz veda pa poļu pēdām Liepājā, Kuldīgā un citviet Kurzemē. Ekskursiju cikla pamatā bija mērķis uzzināt kādu nospiedumu un pēdas ir atstājusi poļu tauta Latvijā, kas ir saglabājies taustāmā veidolā, kas – vairs tikai vēstures nostātos, un arī sastapt Latvijas poļu izcelsmes iedzīvotājus.

Viens no ekskursiju cikla organizatoriem ir arī poļu biedrības ‘’Rodacy’’ pārstāvis Rihards Barkovskis, kurš stāsta, ka: „Ekskursijas galvenais galamērķis bija Liepāja. Tur, kopā ar Liepājas poļu biedrību “Vanda”, piedalījāmies Mazākumtautību kultūru dienā, kas šeit notika pirmo reizi. Līdzi bijām paņēmuši dažādus reprezentācijas materiālus no Jēkabpils, kurus uzdāvinājām liepājniekiem. Vides un tūrisma attīstības klubs „SĒLIJA” rīkoja radošās darbnīcas, kuru laikā apmeklētājiem bija iespēja no mākslīgām krāsainām smiltīm veidot dekorus. Gan ar reprezentācijas materiāliem, gan rīkotajām aktivitātēm mums bija svarīgi parādīt to, ka Jēkabpils poļu biedrība ne tikai dejo un dzied, bet arī interesējas par kultūrvēsturi un veicina poļu valodas apguvi.

Liels ieguvums visiem ekskursijas dalībniekiem bija Vandas Bauļinas klātbūtne visa maršruta garumā. Daudzi Vandu atpazīst, kā TV šova „Īstās latviešu saimnieces” dalībnieci. Viņa pārstāvēja poļu biedrību no Daugavpils, un izstāstīja ļoti daudz nezināmu un līdz šim nedzirdētu vēstures faktu, sniedza interesantu stāstījumu par poļu tautas nacionālajiem ēdieniem un tradīcijām, bet mājupceļā visus aizrāva ar interesantu konkursu, kura galvenais uzdevums bija nosaukt pēc iespējas vairāk savas pilsētas izcilās personas.     

Pirms Liepājas pabijām vairākās citās ekskursijas maršrutā ieplānotajās vietās –  Tukuma novada Slampes pagastā viesojāmies  BIO zemnieku saimniecībā „Gaiķi”. Tur mūs laipni uzņēma saimniecības vadītāja Helēna Kokorēviča, kura pati ir Tukuma poļu biedrības dalībniece. Saimniece mums izrādīja savu garšaugu dārzu un pastāstīja, ka viņas dārzā ir vairāk kā 100 šķirņu garšaugi un ārstniecības augi, kuri tiek piegādāti arī dažādiem Rīgas restorāniem. Helēna ekskursantus cienāja ar pašvārītu gardu svaigu kāpostu zupu un desertu.”

Dodoties pa senajām poļu pēdām Kurzemē, ekskursanti apmeklēja arī Kuldīgu, tās vecpilsētu un Kuldīgas Svētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcu, kura savulaik celta pēc Polijas karaļa pieprasījuma. Kā atzina R.Barkovkis, Kuldīga visvairāk pārsteigusi ar savu ziedu pārpilnību – tur tie rotā ik katru māju, ielu, stūri, un izrādās, ka tam ir savs iemesls un noslēpums – Kuldīgas pašvaldība motivē iedzīvotājus greznot savu pilsētu ar ziediem, bezmaksas dodot puķu podus, lai katrs varētu izdaiļot savas mājas pagalmu vai palodzi ar ziedošiem augiem.  Ekskursijas dalībnieki atzina, ka šādu ideju nākotnē vēlētos redzēt arī Jēkabpilī.

Savukārt, Aizputē visiem bija iespēja piedalīties pilsētas svētkos, iegādāties mājražotāju tirgotos gardumus un labumus, kā arī baudīt motošovu, kurš dažam labam sniedzis pat zināmu devu adrenalīna.

Ekskursijas otrās dienas rīts iesākās ar Liepājas pludmales apmeklējumu, kur daudzi izmantoja iespēju atveldzēties atklātas jūras krastā.

R.Barkovkis uzsvēra, ka, lai gan šis bija ekskursiju cikla noslēdzošais brauciens, tomēr saredz iespēju arī turpmāk rīkot šādus izzinošus braucienus uz citām vietām Latvijā, un varbūt, par ārpus valsts robežām.

Biedrības ‘’Vides un tūrisma attīstības klubs „SĒLIJA”’’ vadītāja Rasma Draška jutās gandarīta, par paveikto darbu, un stāsta:

„Milzīgu paldies vēlos sacīt Vandai no Daugavpils. Viņa ekskursijas dalībniekiem sniedza ieskatu par poļiem ne tikai Kurzemē, bet visā Latvijā. Visiem par pārsteigumu, Vanda atklāja, ka Liepājas Nikolaja ģimnāzijā mācījies Polijas pirmais prezidents Gabriels Narutovičs.  Paldies arī Rihardam no poļu biedrības Rodacy, kurš ir šo ekskursiju cikla iniciators, un ieguldījis darbu to organizēšanā. Mēs noteikti turpināsim organizēt šādas ekskursijas, kuru pamatā ir vēsturisko faktu izzināšanu. Latvijas vēsture ir bagāta un tajā savas pēdas ir atstājušas ļoti daudz tautas.”

Foto: R.Barkovkis un www.liepajniekiem.lv

Ar R.Barkovksi sarunājās un informāciju sagatavoja

Santa Kūlīte,

Jēkabpils NVO resursu centrs