Brīvprātīgā poļu jauniete piedalījusies izstādes „Poļi Liepājā” atklāšanas pasākumā

Biedrības ‘’Jēkabpils NVO resursu centra’’ koordinētā Erasmus+ projekta „Volunteer’s discovery” brīvprātīgā jauniete no Polijas Marta Boczon, kura strādā Jēkabpils poļu biedrībā „Rodacy”,  26.jūnijā piedalījās izstādes „Poļi Liepājā” atklāšanā.

Par to, kādus iespaidus jauniete guvusi, Marta Boczon stāsta:

‘’26.jūnijā Liepājā notika izstādes atklāšana. Pasākums bija vērsts uz Polijas un Latvijas kopīgo vēsturi, galvenokārt 20. gadsimta laikā. Izstādē mēs varējām aplūkot senas Liepājas pilsētas fotogrāfijas, kā arī dažus slavenus poļus, kuri bijuši saistīti ar Kurzemi, piemēram, Gabriel Narutowicz, kurš bija pirmais Polijas prezidents. Izstādes nosaukums bija „Poļi Liepājā”, jo lielākā daļa minēto poļu bija mācījušies vai strādājuši Liepājā kādā savas dzīves posmā. Lai gan pasākums sākās ar oficiālo izstādes atklāšanu, tomēr tā nebija vissvarīgākā dienas daļa. Izstāde notika pateicoties polim Marekam Gluško, kurš ir grāmatas „Poļi Liepājā” (poļu val.: Polacy w Lipawie) autors. Izstādes pamats tika balstīts uz šo grāmatu.

Izstādi vadīja POLONIKA – Polijas kultūras mantojumam ārzemēs nacionālais institūts.  Viesus sveica Polijas vēstniece Rīgā Monika Michaliszyn un arī Liepājas bīskaps Viktors Stulpiņš. Pasākuma organizatori bija padomājuši arī par izklaides iespējām – viesiem bija iespēja noklausīties dažas ļoti skaistas folkloras dziesmas kora izpildījumā, kā arī dažas dziesmas, kuras bija sagatavojis poļu diriģents.

Pēc oficiālās daļas mēs aplūkojām izstādi un devāmies uz Liepājas muzeju, kurā turpinājās pasākums. Tajā mums bija iespēja aprunāties ar grāmatas „Poļi Liepājā”autoru. Viņš mums pastāstīja par grāmatas rakstīšanas procesu, viņa iedvesmu un par saņemto atbalstu grāmatas rakstīšanas laikā un pēc tā. Dzirdēt viņa stāstu bija tiešām aizraujoši.

Mums bija iespēja iegādāties grāmatu, kura uzrakstīta gan poliski, gan latviski (latviešu valodā to pārtulkojusi Liene Gūtmane).’’

Gan „Jēkabpils NVO resursu centram”, gan biedrībai „Rodacy” ir patiess prieks, ka mūs šādā pasākumā varēja pārstāvēt poļu jauniete, gūstot sev nozīmīgu izpratni par mums kopīgo vēsturi.

Projektu “Volunteers discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rodacy’’

Sagatavoja un no angļu valodas tulkoja
Santa Kūlīte
Jēkabpils NVO resursu centrs