Jēkabpils uzņēmums kopā ar Julien no Francijas vada ‘’Crèpes pankūku meistarklasi’’

Jēkabpils NVO resursu centra Dienas centrā „Kopā būt” 7.marta vakarpusē notika „Crèpes pankūku meistarklase” sadarbībā ar „Crèpes Pankūku Namiņš” un Erasmus+ projekta „Volunteer’s discovery” brīvprātīgo  jaunieti no Francijas Julien Samir Benzina.

Crèpes Pankūku Namiņš atrodas Jēkabpilī, Vecpilsētas laukums 5. Uzņēmums darbojas salīdzinoši neilgi, savu darbību ir uzsācis sadarbībā ar LIAA Jēkabpils biznesa inkubatora atbalstu. Šobrīd, savus klientus lutinot ar gardām Crèpes pankūkām, kuru izcelsme meklējama Francijā, uzņēmums ir izpelnījies plašu popularitāti vietējo iedzīvotāju vidū, un cilvēki ir iecienījuši viņu gatavotās pankūkas.

Arī Jēkabpilī dzīvojošais francūzis Julien, kā pats stāstīja, kādu dienu bija pamanījis, ka Jēkabpilī uz kāda namiņa reklāmas izkārtnes ir vārds, kas viņam šķiet tik pazīstams – „Crèpes”. Viņu tobrīd bija ļoti pārsteidzis šis atklājums, ka Jēkabpilī ieraudzījis vārdu franču valodā. Izsalcis un ziņkāres urdīts, ka varbūt tur pat satiks kādu radinieku, viņš, protams, iegriezās šajā namiņā, lai ‘’uzmestu aci’’ un nobaudītu labumus, ko pankūku namiņš piedāvā. Pēc maltītes Julien bijis patīkami pārsteigts un apmierināts, ka pankūkas garšo tik pat labi, kā viņa dzimtenē Francijā, un sapratis, ka tur noteikti iegriezīsies bieži, lai nobaudītu lieliskās pankūkas.

Pēc vairākām lieliskām maltītēm un pozitīvas pieredzes, apmeklējot Crèpes Pankūku Namiņu, Julien nolēma, ka nepieciešams sarīkot kādu pasākumu vietējiem iedzīvotājiem, sadarbojoties ar šo uzņēmumu. Tā radās ideja par ‘’Crèpes pankūku meistarklasi”. Stāsta pats Julien:

“Es nolēmu organizēt šo pasākumu pēc projekta vidusposma apmācībām, kuras notika oktobrī. Kāds brīvprātīgais šajā pasākumā Jelgavā stāstīja par vietējo veikalu atbalstu, kāda fotografēšanas projekta veidošanā. Galvenokārt, NVO ir limitēts budžets pasākumu veidošanā, kas saistīts ar ēst gatavošanu, transporta izdevumiem, speciāliem materiāliem utt., tādēļ šī ir lieliska alternatīva.
Es uzreiz nodibināju kontaktus ar Crèpes namiņu Vecpilsētas laukumā, jo pie viņiem jutos labi jau kopš brīža, kad atklāju šo namiņu septembrī. Es pat nobildējos, lai ievietotu bildi Facebook.com, un viņiem palīdzētu reklamēties. Viņi gatavo labas un autentiskas Crèpes un jūtos pagodināts, ka varu palīdzēt viņiem. Šīs pasākums bija vērtīgs visiem. Vietējā sabiedrība varēja uzzināt daudz jauna par franču kultūru un nobaudīt lieliskas pankūkas.
Esmu priecīgs par izdevušos pasākumu, viss noritēja labi un cilvēki šķita priecīgi. Varbūt nedaudz skeptiski raugos uz to, vai man izdevās pietiekami labi pastāstīt par šo pankūku vēsturi, taču domāju, ka man izdevās sniegt pietiekami daudz kultūras faktu. Es būt lepns, ja man būtu iespēja šādu pasākumu noorganizēt atkārtoti.”

Vakara gaitā, kamēr pankūku meistare Emīlija gatavoja pankūkas un dalījās ar receptes noslēpumiem, Julien iepazīstināja apmeklētājus ar Crèpes pankūku izcelsmi, vēsturi, simboliku un citiem faktiem. Ņemot vērā faktu, ka Julien tēvs ir marokāņu izcelsmes, un viņa ģimenē vienmēr franču virtuve ir bijusi plecu pie pleca ar marokāņu virtuvi, arī pasākuma laikā tika gatavotas marokāņu pankūkas jeb tūkstoš caurumu pankūkas. Meistarklases laikā apmeklētājiem, kuri bija ieradušies kuplā skaitā, bija iespēja nobaudīt 5 dažādus pankūku veidus, kā arī pašiem iesaistīties gatavošanas procesā.

Arī pārējie brīvprātīgie jaunieši, kuri projekta ietvaros dzīvo un strādā Jēkabpilī, dalījās ar savas valsts ‘’pankūku kultūru’’, radot interesantu atziņu apmeklētāju vidū, ka visur pasaulē gatavo pankūkas, bet to daudzveidība ir milzīga, tās katrā valstī gatavo savādāk, un šis ir tas aizraujošais, jo tieši atšķirīgums ir tas, kas šo pasauli padara tik krāšņu, izaicinošu un baudāmu.

Santa Kūlīte
Jēkabpils NVO resursu centrs

Projektu “Volunteers discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rodacy”