Baltkrievu kaļadas Mazsalacā

Pēc senām  baltkrievu tautu tradīcijām Ziemassvētku svinēšana turpinās mēnesi – no Nikolas dienas, un tas saistītas ar ziemas saulgriežiem. No seniem laikiem slāvu tautas slavēja Sauli un Ziemassvētki tika uzskatīti kā Saules pagrieziens no ziemas uz vasaru.

Mūsdienu dzīves ritmā mēs bieži zaudējam vairākas tradīcijas, bet tieši tās ir īpašas saites, kuras saista mūs ar senčiem. Mūsu spēkos ir padarīt dzīvi spilgtāku, iepazīties ar citu tautu tradīcijām un parādīt savas tautas tradīcijas.

Kaļadas baltkrieviem skaitās īpaši svētki. Tāpēc baltkrievi gatavojās tiem īpaši rūpīgi – sakopa mājas un pagalmus, tika kautas cūkas, šuva jaunus tērpus, kurināja pirti, lai jaunajā gadā varētu ienākt tīriem miesā un dvēselē.

Arī tagad baltkrievi rīko jautras kaļadas ar maskošanos, pārģērbšanos, spēlēm, izrādēm,  ar jautriem jokiem iet no mājas uz māju, dzied ščedrovkas, kaļadas, rituālās dziesmas, uzslavējot māju un tās saimniekus, novēlot tiem veselību, bagātu ražu, labklājību. Skaitās, ka mājas labklājība atkarīgā no tā, cik dāsni tiek apdāvināti ciemiņi, tāpēc saimniece cienā ar no mīklas izceptām putnu un zvēriņu figūriņām, konfektēm un citiem saldumiem.

Ar šādu svētku uzvedumu Jēkabpils baltkrievu biedrība “Spatkanne” un tās ansamblis “Zaviruha” bijām uzaicināti uz Mazsalacu.  9.decembrī mēs devāmies turp, lai piedalīto otrās adventes labdarības koncertā ”Ticēt brīnumam”.

 Koncertā piedalījās Mazsalacas amatiermākslas kolektīvi, kā arī viesi no Staiceles, Jēkabpils, Dobeles, Vangažiem un Rīgas.

Inna Jansone
Jēkabpils baltkrievu biedrība “Spatkanne”