Saeimas deputātu kandidātu saraksti prezentējas Jēkabpilī

Jēkabpils pensionāru apvienība “Sasaiste” 28.augustā Jēkabpils 3.vidusskolas darbmācības kabinetā Zemgales NVO projektu programmas ietvaros realizētā projekta “Vienoti daudzveidībā” bija pulcinājusi gandrīz visu Saeimas deputātu kandidātu sarakstu pārstāvjus.

Deputātu kandidātu ierašanās mērķis bija diskutēt ar saviem potenciālajiem vēlētājiem Jēkabpilī, īpaši par sociālā bloka jautājumiem partiju programmās. Uz tikšanos aicināti tika pārsvarā pensijas un pirmspensijas vecuma iedzīvotāji, tomēr interesentu vidū bija manāmi arī gados jaunāki. Uzdotie jautājumi skāra ne tikai pensijas, bet diezgan plašu sociālo jautājumu loku, izmantojot iespēju, ka piedalījās arī pašreizējais Labklājības ministrs Jānis Reirs.

Pēc partiju piecminūšu iepazīšanās apļa diskusijas vadītājs Viktors Vasiļjevs uzdeva iepriekšiesūtītos jautājumus, kas skāra galvenokārt pensiju tēmu, kā, piemēram, pārdzīvojušā dzīvesbiedra mantošanas iespējas. Sākoties klātesošo jautājumiem, partiju pārstāvji atbildēs iekarsa, neizpalika pa aizvainojošai piezīmei, viens otra atmaskojumiem melos, nezināšanā un piepaceltām balsīm. Tomēr kopumā debates norisēja mierīgi, un ieradušies iztaujātāji bija tiešām ieinteresēti dažādu jautājumu noskaidrošanā.

Klātesošie vietējo mediju pārstāvji veikuši atzīstamu darbu diskusijas atspoguļošanā un partiju pārstāvju atbilžu salīdzināšanā, vairāk lasiet laikraksta “Brīvā Daugava” korespondentes Ineses Zones materiālā: http://www.bdaugava.lv/zinas/pensionari-eksamine-13-saeimas-velesanu-kandidatus/ .

Diskusiju apmeklēja arī bijušais Jēkabpils pilsētas mērs L.Salcevičs, kas šobrīd pieteikts kā Saeimas deputātu kandidāts no “Jaunās Saskaņas” Zemgales saraksta ar 3.numuru. Jēkabpilieši pārstāvēti arī citu partiju deputātu kandidātu sarakstos, bet īpaši priecē, ka pieteikti arī nevalstiskā sektora pārstāvji. Tā partiju “KPV LV” diskusijā pārstāvēja Svetlana Iftodija (9), kas šobrīd uzsākusi aktivitātes māmiņu biedrības “Atspulgs” darbības attīstībā. Jēkabpils un tuvējo novadu nevalstisko organizāciju pārstāvji atrodami vēl citu partiju sarakstos: biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” valdes locekle un projektu koordinatore Ligita Upīte startē no ZZS Zemgales saraksta (17), valdes loceklis un biedrības “Daugavas Pārupieši” vadītājs Normunds Pastars – no “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” saraksta (10), “Latvijas cistiskās fibrozes biedrības“ valdes priekšsēdētāja Alla Beļinska – no “Saskaņas” (6), biedrības “SKN sports” pārstāvis un Jēkabpils pilsētas pašvaldības deputāts Mārtiņš Svilis – no “Latvijas Reģionu Apvienība” (3).

Nevalstisko organizāciju pārstāvju iesaistīšanos partijās kā atbalstāmu pilsoniskās līdzdalības formu jau 2015.gadā biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” organizētajās divās diskusijās līdzīga Zemgales NVO programmas projekta ietvaros vērtēja politologs Ivars Ījabs.

I.Ījaba teikto par pilsonisko līdzdalību NVO un Ministru kabineta Memoranda konferencē Rīgā šajās dienās citējusi arī padomes vadītāja vietniece Zaiga Pūce:

“Nobeigumā vēlos citēt Ivaru Ījabu no raksta “Pārziemosim” interneta žurnālā Satori, kur viņš definē, kas viņaprāt ir pilsoniska sabiedrība: “Tā ir tā pati vecā, labā pašorganizēšanās spēja, kuru nevar iemācīties skolas solā. Tā rodas cilvēku savstarpējā mijiedarbībā un ir ļoti grūti pieejams resurss tur, kur sabiedrībai ilgi bijušas liegtas brīvas pašorganizācijas iespējas. Tas ir neatlaidīgais darbs ar reāliem cilvēkiem, kas nelīdzinās mums – nedz pēc ienākumiem, nedz pēc dzīves stila, nedz pēc politiskās pārliecības. Tieši to jau arī paredz pilsoniskums: mēs esam gatavi strādāt ar ļaudīm, ar kuriem mūs nesaista nekas cits kā vien piederība noteiktai valstij un sabiedrībai. Ar to diemžēl ir jāsamierinās: pilsoniskā sabiedrība nekad nebūs draugu kompānija, nekas ģimeniski silts un omulīgs. Ja jūs gribat, lai jūsu kopīgās intereses respektē, ir jāmācās sadzīvot ar cilvēku dažādību. Savstarpējā uzticēšanās, par kuru kā brīnumlīdzekli šodien runā daudzi, nav nekas pašsaprotams vai dabisks. Tā rodas, kad sveši, atšķirīgi cilvēki iemācās kopīgi rīkoties savās interesēs. Viņiem nav jābūt draugiem, bet ir jāspēj ievērot sadarbības noteikumus’..’

Diskusijā bija pārstāvēti:

Jaunā Konservatīvā partija – Krišjānis Feldmans; Rīcības partija – Daina Amosova; Nacionālā apvienība”Visu Latvijai, Tēvzemei un Brīvībai / LNNK” – Anda Grīnfelde; “Progresīvie” – Līga Rasnača; No sirds Latvijai – Andis Ozoliņš; “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija – Vitālijs Orlovs; Attīstībai / Par – Sanita Kalniņa; Latvijas Reģionu apvienība – Inga Bite; Jaunā Vienotība – Jānis Reirs; Par ālternatīvu – Artūrs Malta; Politiskā partija “KPV LV” – Svetlana Iftodija; Zaļo un Zemnieku savienība – Andris Bērziņš. Lai gan uzaicinājums uz tikšanos bija izsūtīts visām partijām un apvienībām, četras no tām neieradās: Latvijas Krievu savienība (informēja par neierašanos); Latvijas Centriskā partija (pieteica Aleksandru Silinieci, bet neieradās); “LSDSP / KDS / GKL” (neatsaucās); Latviešu Nacionālisti (neatsaucās).

Agita Pleiko
Jēkabpils NVO resursu centrs