Jēkabpils brīvprātīgie piedalās Ventspils pilsētas svētkos

Vasara ir laiks, kad Latvijas pilsētas rīko savus svētkus. Pavisam nesen, 3.augustā, tika svinēti Ventspils pilsētas svētki, kur pēc biedrības “Ventspils jauniešu dome” uzaicinājuma piedalījās arī biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” Erasmus+ Eiropas brīvprātīgā darba projekta “Volunteers discovery” jaunietis no Francijas Žiljēns Benzina. Šeit viņa iespaidi par nedēļas nogalē piedzīvoto. 

„Piektdien, 3.augustā, veicu ļoti garu braucienu ar autobusu no Jēkabpils uz Ventspili, apmēram sešas stundas. Ierodoties pilsētā, mani sagaidīja brīvprātīgā no Bulgārijas, kas jau kādu laiku dzīvo Ventspilī. Jaunieti jau biju saticis pirms tam, jo viņa bija ieradusies palīdzēt mums Jēkabpils pilsētas svētkos. Jāatzīst, ka pēc ilgā pārbrauciena jutos ļoti noguris, taču, neskatoties uz to, devos iepazīties ar citiem brīvprātīgajiem uz Ventspils jauniešu māju. Arī tur viņi uzņem ilgtermiņa, 12 mēnešu, Eiropas brīvprātīgā darba jauniešus, pašreiz ir divas brīvprātīgās jaunietes no Bulgārijas un Portugāles. Tāpat tur bija desmit citi brīvprātīgie no visas Eiropas, kas bija īstermiņa (viens mēnesis) projekta dalībnieki.

Sestdienas rītu sākām ap plkst. 10:00, kad notika Ventspils parāde, tāpēc norises vietā ieradāmies nedaudz ātrāk, lai sagatavotos. Dzīvojot Latvijā, šī bija otrā parāde, kurā man bija iespēja piedalīties, tāpēc zināju, kā tas notiek. Visu parādes laiku vadītāji prezentēja un stāstīja stāstus par katru grupu. Skatītāju, kas vēroja visu notiekošo, bija ļoti daudz, viņi ar ovācijām sagaidīja ikvienu grupu, taču vislielāko sajūsmu izrādīja brīdī, kad redzēja kādu savu draugu vai ģimenes locekli. Mans uzdevums gājiena laikā bija dalīt skrejlapas, lai ikviens tiktu informēts par Ventspils jauniešu mājas pasākumu ”Random Republika”, kurā bija iespēja iepazīt piecas dažādas kultūras un apmeklēt improvizācijas teātra izrādi. Šī pasākuma mērķauditorija bija ģimenes ar bērniem, jauniešiem. Vēl es nesu plāksnīti ar uzrakstu „Dod pieci” un skatītājiem, kas stāvēja ielas malā, “devu pieci”. Vienīgais negatīvais aspekts visā gājienā bija saule, bez neviena ēnas pleķīša.

Pēc gājiena devāmies uz jauniešu centru un nekavējoties sākām gatavoties darbnīcām. Pat ar visiem brīvprātīgajiem daudzās paredzētās darbnīcas bija ļoti grūti sagatavot, darba bija daudz. Kad viss bija gatavs un sāka nākt cilvēki, bija nepieciešams izdomāt – kā piesaistīt apmeklētājus, lai viņi darbnīcas nāktu izmēģināt. Jauniešu māja bija par to domājusi – tika izveidota tāda kā pase ar sešiem aplīšiem, ko pie ieejas atnākušajiem izdalīja. Viņu uzdevums bija savākt sešas uzlīmes, tās deva par piedalīšanos darbnīcās. Kad pase bija aizpildīta ar vajadzīgajām uzlīmēm, varēja piedalīties loterijā.

Jāatzīst, ka manis vadīto darbnīcu cilvēki apmeklēja labprāt. Tur bija sagatavotas 11 dziesmas no dažādām valstīm, piemēram, Francijas, Itālijas, Armēnijas, Spānijas u.c. Klausoties dziesmu fragmentus, vajadzēja uzminēt, kādai valstij pieder attiecīgais skaņdarbs. Tas izrādījās diezgan sarežģīti, tāpēc es devu vairākus pavedienus, lai uzdevumu padarītu vieglāku, piemēram, par ģeogrāfiju, valodām. Visātrāk tika uzminēts Vācijas skaņdarbs – grupas „Rammstein” dziesma, kā arī Spānijas dziesma. Visgrūtākā bija armēņu dziesma, to visbiežāk jauca ar turku vai indiešu mūziku. Šis pasākums deva lielisku pieredzi gan darbnīcu veidošanā un vadīšanā, gan komunikācijā ar cilvēkiem.

Visi jauniešu mājas rīkotie pasākumi bija ļoti veiksmīgi, gandrīz 500 apmeklētāju. Man šī pieredze sniedza jaunas idejas spēlēm un darbam ar jauniešiem, ko labprāt izmantošu savā uzņemošajā organizācijā, biedrībā „Ūsiņš” notiekošajās nometnēs.

Pirms ķērāmies pie citiem darbiem, man bija iespēja izskriet nelielā ekskursijā pa Ventspili. Paspēju apskatīt ostu, kur pilsētas svētku ietvaros varēja iegādāties dažādus ēdienus, un apskatīt ziedu izstādi, kas pārstāvēja visas Baltijas valstis.

 Pēc darbnīcām sākām gatavoties brīvdabas koncertam, vajadzēja uzcelt skatuvi, pie kuras vietējie brīvprātīgie bija strādājuši gandrīz mēnesi. Taču lietus izjauca visus plānus, rezultātā viss mēneša darbs tika izpostīts, tāpēc koncerts tika rīkots iekštelpās. Neskatoties uz neveiksmi ar skatuvi, koncerts bija izdevies, uzstājās divas grupas, kas spēlēja lēnu un nomierinošu mūziku. Kad koncerts bija noslēdzies un viss sakārtots, mēs visi satikāmies un apspriedām dienas notikumus – kas izdevās, kas varēja būt labāk. Dienas beigās devāmies uz ostu, kur izbaudījām salūtu. Bija pienācis tas laiks, kad mēs varējām atpūsties un izbaudīt mūziku. Man tas neizdevās ilgi, jo svētdienas rītā vajadzēja doties atpakaļ uz manu mīļo pilsētu – Jēkabpili.

Aizvadītā nedēļas nogale bija bagāta ar pieredzi, kas man sniedza vairākas jauna idejas, ko izmantošu savā projektā. Ieguvu jaunus draugus, ar kuriem varēju dalīties savās pārdomās par dzīvi Latvijā. Vienīgā lieta, kas man pietrūka – vairāk laika, lai iepazītu Ventspili, bet es ceru, ka vēl paspēšu uz turieni aizbraukt un šo pilsētu iepazīt labāk.”

Žiljēna stāstu uzklausīja un tulkoja Maira Tropa,
Jēkabpils NVO resursu centrs
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: J.Benzina  personīgā arhīva

Projektu “Volunteers discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+ : Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rodacy”