Brīvprātīgie uz gadu un brīvprātīgie uz vienu dienu!

Šogad akcijas “Brīvprātīgais uz 1 dienu”robežas tika paplašinātas ne vien ar Neretas un Pļaviņu brīvprātīgo dalību, bet arī ar biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” Erasmus+ Eiropas brīvprātīgā darba projekta “Volunteers discovery” veselu četru Eiropas brīvprātīgo dalību akcijā. Katrs no viņiem izvēlējās izmantot vienu vai vairākas piedāvātās brīvprātīgā darba iespējas, kuras likās visaicinošākās.

Julien no Francijas kopā ar Marion no Austrijas apmeklēja Jēkabpils dzīvnieku patversmi, kur palīdzēja dažādos ikdienas darbos, kā arī sagādāja tās iemītniekiem jauku dienu, izvedot pastaigā. Ani no Armēnijas kopā ar Julien (FR) un Marion (AT) brīvprātīgi izvēlējās strādāt Jēkabpils pilsētas bibliotēkā. Tā kā bibliotēka šobrīd piedzīvo ievākšanos jaunās telpās, brīvprātīgie tur bija īpaši noderīgi, turklāt papildus gandarījumam par paveikto darbu viņi ieguva arī ļoti interesantu un pagaidām arī ekskluzīvu ekskursiju pa vēsturisko Latvijas Bankas ēku, kur turpmāk atradīsies Jēkabpils grāmatas.

Ani (AM) pēc dalības akcijā atzina: “Es ļoti priecājos būt par daļu no jebkāda veida “labā darba”. Mums visiem kādu dienu vajadzētu pamēģināt brīvprātību. Nemaz neņemot vērā faktu, ka tā ir iespēja palīdzēt citiem, Tu vienmēr iegūsti arī jaunus draugus.”

Brīvprātīgā no Armēnijas Hasmik izvēlējās darboties veselās trīs “Brīvprātīgais uz 1 dienu” vakancēs – biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” kokapstrādes darbnīcā, make-up meistarklasē un biedrībā “MC Brīvības Gari”. Lai arī sākumā šī kombinācija varētu šķist mazliet savāda, tā ļoti labi raksturo Hasmik – sievišķīga, brīva, bet ne vārga daiļā dzimuma pārstāve. Viens no šīs akcijas galvenajiem mērķiem ir dot iespēju jebkuram pamēģināt ko jaunu, sen izsapņotu, attīstīt jau esošās prasmes vai atklāt sevī iepriekš nepamanītu talantu – Hasmik izdevās viss iepriekšminētais! Viņa pamēģināja apstrādāt koku, par ko jau sen bija sapņojusi, papildināja zināšanas par make-up lietošanu un atklāja sev motociklu pasauli!

Jautājām Eiropas brīvprātīgajiem, kāpēc izvēlējās kļūt par šiem īpašajiem brīvprātīgajiem uz vienu dienu, kamēr katrs no viņiem jau šeit ir un būs brīvprātīgais uz 10 un pat 12 mēnešiem? Un vai valstīs, no kurām viņi ieradušies, notiek līdzīga veida akcijas?

Marion no Austrijas atzina, ka līdz šim nav dzirdējusi par līdzīgu akciju vai iespēju viņas valstī, tomēr uzskata, ka to būtu vērts attīstīt arī Austrijā.

Savukārt Julien no Francijas zināja stāstīt, ka Francijā notiek līdzīga koncepta pasākumi, taču tur tos organizē katra nevalstiskā organizācija individuāli. “Francijā organizāciju tīkls ir plašāks, tāpēc brīvprātīgo organizācijās netrūkst, taču jāatzīst, ka tie pārsvarā ir seniori, jaunieši ir ne tik aktīvi. Man šķiet, ka šāda veida akcija reģionālā līmenī ir lieliska, jo, it īpaši ar pašvaldību atbalstu, sasniedz acīmredzami daudz vairāk cilvēku dažādos vecumos. Tas veido lielisku starppaaudžu dinamiku, jo katrs no mums, katrs dalībnieks ir citā savas dzīves posmā. Tas, manuprāt, nes katrai organizācijai lielu pievienoto vērtību, padara to pilnīgāku.”

Brīvprātība nav darbs no deviņiem rītā līdz pieciem pēcpusdienā – tas ir dzīvesveids un prāta stāvoklis, kuru katrs no šiem jauniešiem tieši šobrīd ir pieņēmis. Tas viņiem ir pašattīstības, mācīšanās un garīgas izaugsmes laiks. Katrs no viņiem apzinās, ka šis ir brīnišķīgs neformālās izglītības veids, kad, palīdzot citiem, viņi pretī saņem atalgojumu visvērtīgākajā valūtā pasaulē – pieredzē un jaunās zināšanās. Citējot Marion (AT): “Man brīvprātība nozīmē kaut ko, ko var izbaudīt, tā var piepildīt Tavu dzīvi, padarīt to krāšņāku. Un katrs projekts ir citādāks, tāpēc es piedalījos akcijā “Brīvprātīgais uz 1 dienu” par spīti tam, ka jau esmu brīvprātīgā uz desmit mēnešiem šeit Latvijā. Vienmēr ir laba sajūta palīdzēt, kur palīdzība ir nepieciešama, pat ja darbs nešķiet liels un svarīgs”.

Evelīna Elksnīte
Jēkabpils NVO resursu centrs
projektu koordinatore darbā ar jauniešiem

Projektu “Volunteers discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+ : Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rocacy”