Dienas centrā “Kopā būt” latviešu valodas apmācība senioriem – brīvprātīgās no senioru vidus iniciatīva

No kreisās Rimma Čuprakova, Jeļena Magdaļenoka, Dzintra Šuksta, Dienas centra “Kopā būt” vadītāja Ritma Komarova un Marina Drozde

Biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” struktūrvienībā SR Dienas centrs “Kopā būt”” 29. maija nodarbība latviešu valodas apguvē mazākumtautību senioriem bija ne tikai maija mēnesi, bet arī  brīvprātīgās pasniedzējas Dzintras Šukstas gandrīz trīs ar pusi mēnešus ilgušo darba posmu noslēdzošā nodarbība.

Kā pastāstīja Dienas centra “Kopā būt” vadītāja Ritma Komarova, tad Dzintra Šuksta ir  darītāja, nevis malā sēdētāja.  “Ja man jautātu, kāds ir aktīvs seniors, tad atbilde skanētu – tāds, kāda ir Dzintra. Viņa apmeklē gan nūjošanas, gan rokdarbu nodarbības,  piedalās otrdienu “Sarunās pie tējas tases”. Dzintrai piemīt atbildības un humora izjūtas, viņa prot sevi disciplinēt un atjautīgi ietērpt vārdos savu domu, kas viņu padara par interesantu sarunu biedru. Uz Dzintru var paļauties. Kā pedagogs – pieredzējusi, ar savu stilu jeb knifiņiem.

Dienas centrā latviešu valodas apmācības ir neformālas, kas nozīmē atšķirīgu pieeju, salīdzinot ar oficiāli apstiprinātajām mācību programmām. Sākotnēji bija jūtams, ka situācija, kad skolnieki ir pašas gados, ar dažādu latviešu valodas zināšanu līmeni, mulsina ilggadējo skolotāju. Bet Dzintra, acīmredzot, intuitīvās pieredzes vadīta, ātri uztvēra īsto pieeju. Ne velti apmācību dalībnieces uzsvēra, ka gaisotne Dienas centrā un pasniedzējas attieksme ir aspekti, kas motivē nākt uz latviešu valodas apguves nodarbībām. Ļoti ceru, ka pēc vasaras brīvlaika Dzintra turpinās latviešu valodas skolotājas praksi Dienas centrā “Kopā būt””, stāsta R. Komarova.

Jāpiebilst, ka Dzintrai Šukstai ir augstākā izglītība (LU) krievu filoloģijā un maģistra grāds psiholoģijā – vecumposmu pedagoģiskās psiholoģijas apakšnozarē. Pedagoga darba stāžs ir 35 gadi, bet arī pēc aktīvā darba perioda ir turpināts strādāt izglītības jomā, konsultējot skolniekus, kā arī palīdzot apgūt mācību vielu tiem, kuriem valodas nav stiprā puse. Iniciatīva pasniegt latviešu valodu senioriem pieder pašai  Dz. Šukstai. Tā radās pērngad NVO forumā – sarunās par brīvprātīgo darbu.

Ar Dzintras Šukstas vasaras atvaļinājumu, latviešu valodas apmācības nodarbībās izmaiņas nav notikušas – kā ierasts – tās joprojām notiks trešdienās 14.00. Apmācības vadīs Dienas centra “Kopā būt” vadītāja Ritma Komarova.