Ziemassvētkus ieskandina ukraiņu tradīciju garā

Jēkabpils ukraiņu kultūrizglītojošā biedrība “Javir” sadarbībā ar Jēkabpils Galveno bibliotēku 20. decembrī rīkoja Ziemassvētku ieskandināšanas pasākumu “Balts gaišums mirdz…”

Pasākums tika rīkots ar mērķi parādīt seno ukraiņu Ziemassvētku sagaidīšanas tradīciju, kad pirmssvētku laikā tiek gaidīts ierodamies bērnu un nabadzīgo aizstāvis svētais Mikolajs (ukraiņu Ziemassvētku vecītis). Viņu gaidot, bērni mācās dziesmas un dzejoļus, kuru zināšana ir garantija, ka Mikolajs neskoposies ar saldumiem. Pasākumu atklāja biedrības “Javir” vokālā ansambļa dziedātāji. Gaidot brīdi, kad ieradīsies sv. Mikolajs, savas dziedāt, dejot, spēlēt mūzikas instrumentus, lasīt dzejoļus prasmes rādīja Jēkabpils pamatskolas un Jēkabpils 2. vidusskolas audzēkņi skolotāju Daces Ratenieces un Tatjanas Novikovas vadībā, savukārt divas naskas čigānietes, bez kurām sendienās neiztika nevienos svētkos, rādīja savu zīlēt māku.

Un tad jau nāca pats Mikolajs, kurš paspēja vien knapi apsēsties, kad bērni jau stāvēja rindā uz dzejoļu skaitīšanu un dāvanu saņemšanu. Jāpiebilst, ka dāvanu saņēma ikviens pasākuma apmeklētājs – biedrība “Javir” arī šogad, jau piekto gadu pēc kārtas rīkotajos sv. Mikolaja sagaidīšanas svētkos, ar simbolisku vēlējumu “No svecītes uz svecīti, no sirds uz sirdi” dāvināja pie Betlēmes Svētās Miera uguns* aizdedzinātas svecītes.

Bet “Balts gaišums mirdz…” vēl turpinās – Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā līdz 30. decembrim skatāma sadarbībā ar biedrību “Javir” rīkotā bērnu Ziemassvētku radošo darbu izstāde, kuras autori ir Jēkabpils pamatskolas 3.e klases un Jēkabpils 2. vidusskolas 3.b klases audzēkņi.

*Izziņai

1986. gadā Austrijas Radio (ORF) pirmo reizi organizēja akciju “Betlēmes Miera gaisma”, kas bija daļa no lielas labdarības misijas “Gaismu tumsai”. Kunga piedzimšanas bazilikā Betlēmē no uguns, kas deg Jēzus piedzimšanas grotā, tiek iedegta Betlēmes Miera uguns.

Jau 29 gadus Betlēmes Miera uguns ceļo uz Austriju, kur Vīnē  austriešu skauti to nodod tālāk saviem kolēģiem no visas pasaules. Miera un cerības gaismas ceļš turpinās jau vairāk kā uz 30 Eiropas valstīm, un pēdējos gados arī uz Ziemeļameriku, Meksiku un Kanādu, lai Ziemassvētku vakarā tā degtu daudzās pilsētās.