Zināšanas bez barjerām

Nesen biedrības “Rodacy” pārstāvji atgriezās no Čehijas pilsētas Ciešina, kur, tiekoties ar programmas ERASMUS+ Stratēģiskās partnerības projekta  “Wiedza bez barier – innowacyjne metody nauczania osób dorosłych” (tulkojumā no poļu “Zināšanas bez barjerām – inovatīvas pieaugušo izglītošanas metodes”) ietvaros mācījās veidot poļu valodas apguves “platformu” internetā. Braucienā piedalījās biedrības pārstāvji Rihards Barkovskis, Hanurina Gončarova un Leokādija Beluse.

Pašlaik projekta aktivitāšu ietvaros Lietuvas, Latvijas un Čehijas nevalstiskās organizācijas kopā ar WSB zinātnes un izglītības darbiniekiem strādā pie e-apmācības kursiem poļiem ārvalstīs. Viņi izmanto WSB (Biznesa augstskola Dombrova Gurničā) izglītības platformu.  Procesu uzrauga universitātes iestādes – vadības komitejas vadītāja JM rektore prof. Associate. Dr. Zdzislava Dacko-Pikiewicz un projekta vadītājs prof. dr hab. Marek Walancik.

Sagaidāms, ka projekts rezultēsies ar inovatīvas metodikas izveidi pieaugušo mācību procesam, izmantojot e-apmācības kursus.

Starptautiskajā partneru sanāksmē  Čehijā Dr. Danuta Morańska, konsultante starptautiskajā vidē (vadošais mentors), strādāja pie projektu grupu risinājumiem, bet Lietuvas un Polijas zinātnieku asociācijas no Viļņas, Čehijas Kultūras un izglītības asociācijas no Ciešinas un poļu biedrības „Rodacy” no Jēkabpils atbilstoši savas valsts poļu kopienu  vajadzībām sagatavoja trīs e-mācību kursus, kas kalpotu ne tikai kā demonstrācijas un mācību materiāli, bet arī kā pirmā platformas versija.

Apmācību kursu priekšmeti ir: poļu valoda, uzņēmējdarbība un IT pamati.

E-apmācības platforma būs pieejama ne tikai poļu tautības pārstāvjiem no Čehijas, Lietuvas un Latvijas, bet tā būs pieejama interesentiem  no visas pasaules. Jāuzsver, ka e-apmācības platformas izmantošana automātiski palielinās lietotāju kompetenci informācijas tehnoloģiju jomā.

PZKO (Čehija) organizētā 2.starptautiskā partneru sanāksme bija lieliska iespēja apgūt jaunas praktiskās zināšanas un apmainīties ar pieredzi. Pateicoties Cieszynas pilsētas  departamenta viesmīlībai, trīs dienas notika apmācības kursu būvniecības un vadīšanas jomā, kā arī konsultācijas par projektu vadību. Pēcpusdienās bija arī iespēja iepazīties ar abām pierobežas pilsētām – Cieszyn un Český Těšín, izpētīt pilsētu sociāli lingvistisko vidi. Sanāksmes dalībnieki piedalījās arī PZKO organizētājos ražas svētkos Havierzov-Błędowice un Trzanowice. Viņu (PZKO) iegūtā pieredze tiks izmantota, lai izstrādātu un ieviestu efektīvu piedāvājumu uzlabot pamatprasmes un citas galvenās prasmes projektu saņēmējiem, kuri runā poļu valodā ļoti atšķirīgā līmenī un dažādos dialektos. Par šiem Silesijas Cieszyna aspektiem un vēsturi, mūsdienu realitātēm, reģionālo kultūru stāstīja dr hab. Grzegorz Studnicki no Silēzijas universitātes, pildot vienlaicīgi gida lomu.

Sanāksmes pēdējā dienā tikāmies ar  PZKO vietējo nodaļu  Jablunkovā, Čehijā, kur notika svinīgas  vakariņas, piedaloties Biznesa Augstākās skolas  Dąbrowa Górnicza zinātnes prorektors prof. dr hab. Marek Walancik un dr Joanna Kurowska-Pysz, projekta līdzautors, un Polijas Kultūras un izglītības asociācijas(PZKO),  prezidentu Čehijas Republikā  Janu Ryłko.

Rihards Barkovskis
Poļu biedrība “Rodacy”