„Seno latvju zīmju parks” tapis par zīmi bagātāks

OLYMPUS DIGITAL CAMERASagaidot 1. septembri, „Seno latvju zīmju parks” Jēkabpils novada Leimaņu pagastā tapis par zīmi bagātāks – ir uzstādīts Zalktis, kas latviešu rakstu zīmēs tiek uzskatīts par gudrības un zintniecības simbolu.

„Seno latvju zīmju parks” ir Leimaņu pagasta biedrības „Akācija plus” „auklējums” no idejas līdz realizācijai. Tajā šobrīd skatāmas jau astoņas senlatviešu spēka zīmes – Jumis, Austras koks, Dieva, Laimas, Zvaigznes un Saules zīmes, Māras krusts, nupat uzstādītais Zalktis, kā arī kokā veidots parka nosaukums, ko var uzskatīt par devīto apskates objektu.

            „Zalktis parka projektā bija iecerēts  ne tikai  kā viens no simboliem, bet arī kā sols brīvdabas pasākumu apmeklētājiem. Darba apjoms, ko prasīja šīs zīmes izveide noteica arī izmaksas – kopsummā 250 latus. Tā ir visdārgākā no visām līdz šim uzstādītajām figūrām,” stāsta biedrības „Akācija plus” valdes priekšsēdētāja un idejas par „Seno latvju zīmju parka” izveidi iniciatore Inita Poriete.

 Zalkša zīmes autors ir koktēlnieks no Zasas Dainis Vecums, viņa roku darbs ir arī objekts, kurā iegrebtais uzraksts vēsta, ka atrodaties „Seno latvju zīmju parkā”. „D. Vecums ir ideju ģenerators zīmju veidola vizuālajam un tehniskajam risinājumam. Dažas no zīmēm ir veidojis arī viņa skolnieks – kokgriešanas meistars Jānis Kokins,” piebilst I. Poriete.

 Jautāta par turpmāk iecerēto, biedrības „Akācija plus” valdes priekšsēdētāja atbild, ka nākamgad plānota Ugunskrusta uzstādīšana, bet tālākā nākotnē – parku papildināt vēl ar Jāņa un Ūsiņa zīmēm.

Interesentiem, kas vēlas aplūkot „Seno latvju zīmju parku” jādodas pa autoceļu P-72 Jēkabpils – Ilūkste un, nobraucot nepilnus 30 kilometrus, redzēsiet, ka ceļa labajā pusē kāds jau ir apturējis savu auto, lai nofotografētos pie iespaidīgajām koka zīmēm. Kas zin, varbūt šo zīmju maģiskās spējas, par kuru esamību bija pārliecināti mūsu senči, var nest veiksmi arī „Seno latvju zīmju parka” apmeklētājiem.

Anita Sproģe, Jēkabpils NVO resursu centra projekta

 „Vidusdaugavas reģiona NVO darbības atbalsts” korespondente

logo-izmant